امام حسین و قضیه مذاکرات

بیش از چهل روز گذشت و ما در این مدت پای منبرهای اباعبدالله(ع) و غیر آن، نیافتیم که بالاخره در قضیه قیام امام حسین علیه السّلام قصّه مذاکره با یزید و احیاناً تعامل با چنین جرثومه فسادی و نیز بازی برد_ بردی که امام در پی آن بود چه بود؟!!!

برای ما روشن نشد که کجا امام حسین علیه السّلام فرمود ای مردم من دارم برای مذاکره و معامله و بازی برد - برد با یزید یا جلوگیری از جنگ از شهر جدم خارج می شوم!

یا کجا امام علیه السّلام به خیال رام شدن و همراهی دشمنش از او تعریف کرد و به دوستانش توهین؟!

یا کجا امام یزید ملعون را فردی با ادب و باهوش و دوستان و برادرانش را هر روز برچسب توهین آمیز تازه ای نسبت داد؟!

یا امام چقدر از داشته هایش را جهت اطمینان یزید و دار و دسته او به حراج گذاشت؟!

یا امام کی و چقدر در مقابل توهین دشمن ذلیلانه لبخند زد و سکوت کرد؟!

یا و یا و یا...

تنها چیزی که یافتیم و می یابیم عزّت است و عزّت و عزّت.

امام چه در رفتار و چه در گفتار، لحظه ای در مقابل دشمن سر فرود نیاورد. حتی با کمی نفرات و زیادی دشمن. او هیچ گاه فریب دشمنش را نخورد.

راستی در قضیّه امام حسین علیه السّلام جایی ندیدیم که امام از دشمنش بخواهد برای اعتبارش کاری بکند! تا مردم از اطرافش پراکنده نشده و به سمت رقیبش نروند!

یا درخواستی ذلیلانه کند. حتی درخواستهایی که برای آب دادن حضرت علی اصغر علیه السّلام و (غیر آن) بود برای اتمام حجت و تذکر بود.

راستی از تعامل و مذاکره گفتند اما از قضیه دادن امان نامه خبری نشد. آری در کربلا به عبّاس پسر علی علیه السّلام امان نامه دادند. به خیال خودشان توافق نامه جامعی را برای قمر بنی هاشم علیه السلام با زرنگی نوشتند و آن را تقدیم عباس کردند. یک توافق برد _ برد از نظر آنها! برد پسر رشید علی این که، به پست و مقام و خروج از تحریم آب و غذا می رسد و آنها نیز موفق به جدا کرد مهمترین یاور حسین از کنارش می شوند! اما عبّاس نه تنها در مقابل این کار آنها لبخند نزد و به مذاکرات ادامه نداد، بلکه با غضب و پرخاش به آنها پاسخ داد و امان نامه شان را پاره کرد.

نه برادر امام دنبال اصلاح امت جدش بود نه معامله و بازی که اگر این چنین بود بهترین و والاترین بندگان خدا را در این راه از دست نمی داد.

«وَ إِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلَاحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی»،  

«أُرِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهَى عَنِ الْمُنْکَر»(1)

 ---------------------------------------------------

پی نوشت:

(1) حدیث از http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=148210

 

/ 2 نظر / 43 بازدید
علی

اللهم الرزقنی شفاعت الحسین…

حرف ما (جامعه مجازی وبلاگ نویسان اصفهان)

دوست عزیز؛ سلام مطلب وبلاگ شما با عنوان "امام حسین و قضیه مذاکرات " در سایت حرف ما با آدرس http://harfema.ir/10380 انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه حرف ما به شما: امام صادق عليه ‏السلام : يَعيشُ النّاسُ بِاِحْسانِهِمْ اَكْثَرَ مِمّا يَعيشونَ بِاَعْمارِهِمْ وَ يَموتون بِذُنوبِهِمْ اَكْثَرَ مِمّا يَموتونَ بِآجالِهِمْ؛ مردم، بيشتر از آن‏كه با عمر خود زندگى كنند، با احسان و نيكوكارى خود زندگى مى‏ كنند و بيشتر از آن‏كه با اجل خود بميرند، بر اثر گناهان خود مى‏ ميرند. دعوات الراوندى: ص 291، ح 33 یا علی‎