جوک

یه روز یه ترک بود ...

اسمش ستار خان بود، شاید هم باقرخان.

شجاع و نترس.

در دوران استبداد که نفس کشیدن هم جرم بود، با کمک دیگر مبارزان ترک در برابر دیکتاتوری ایستاد.

او برای مردم ایران آزادی می خواست و در این راه زیست و مبارزه کرد و به تاریخ پیوست، تا فرزندان این ملک طعم آزادی و مردم سالاری و رهایی از استبداد را بچشند.

یه روز یه رشتی بود ...

اسمش میرزا کوچک خان بود، میرزا کوچک خان جنگلی.

او می توانست از سبزی جنگل های شمال و از دریای آبی اش لذت ببرد و عمری را به خوشی و آرامش سپری کند، اما سرزمینش را دوست می داشت و مردمانش را و برای همین در برابر ستم ایستاد.

آنقدر که روزی سرش را از تنش جدا کردند.

یه روز یه اصفهانی بود ...

اسمش حسین خرازی بود.

وقتی عراقی ها به کشورش حمله کردند، جانش را برداشت و با خودش برد دم توپ و گلوله و خمپاره.

کارش شد دفاع از مردم سرزمینش، از ناموسش، از دینش.

آنقدر جنگید و جنگید تا در یکی از روزهای آن جنگ بزرگ، خونش بر زمین ریخت و خودش به آسمان رفت.

یه روز یه ...

ترک و رشتی و فارس و کرد و لر و اصفهانی و عرب و ... !

تا اینکه یه عده رمز دوستی و استقامت ما رو کشف کردند و به صرافت شکستن فعل دوستی ما افتادند و از آن پس "یه روز یه ... بود " را کردند جوک تا این ملت، به جای حماسه های اقوام این سرزمین که یه عشق همدیگر، حتی جانشان را هم نثار کرده اند، به "جوک ها" و "طعنه ها" و "تمسخرها" سرگرم باشند و چه قصه غم انگیزی...!

 

--------------------------------------------------------------------------------

پیوست 1:بر اساس قرآن و روایات تمسخر دیگران حرام است. 

یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ یکُونُوا خَیرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ یکُنَّ خَیرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَنْ لَمْ یتُبْ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! نباید گروهی از مردان شما گروه دیگر را مسخره کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند؛ و نه زنانی زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند؛ و یکدیگر را مورد طعن و عیبجویی قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسی پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید؛ و آنها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند!

«الحجرات/11»

پیوست 2: این مطلب رو یه جایی دیدم و نمی دونم از کیه. اون جا ننوشته بود یا من ندیدم. هر کس خوشش آمد از طرف ایشان برای سلامتی امام زمان صلوات بفرستد. 

/ 1 نظر / 35 بازدید
حجت

امروز تلوزیون ی اصفهانی رو نشون داد که هواپیمای حامل امام رو شخصا بیمه کرده بود.کفم ترکید.