آیا علی به تنهایی کافی نیست؟

بزرگان فرموده اند برای شناخت خداوند متعال راه های فراوانی وجود دارد اما برترین و بهترین راه خداشناسی، شناخت از طریق امام است.

خدای متعال با فرستادن بندگان خاصِّ خود نشان داد که آدمی باید چگونه باشد و خداگونه بودن و اصلاً صفات خدایی داشتن یعنی چه. خدای بزرگ از آن به عنوان جانشین یاد می کند. "وَإِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلاَئِکَةِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الأَرْضِ خَلِیفَةً" ، این بندگان خاص که در تاریخ از طرف خدای متعال مأمور آگاهی به انسانها شدند پیامبران الهی علیهم السّلام هستند. در بین ایشان یقیناً(به اثبات عقل و نقل) برترین فرد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله است. بعد از ایشان جانشین ایشان علی علیه السّلام برترین بنده الهی است و بعد از امام نیز همسر و فرزندان امام مصداق این حقیقت اند.

براستی آیا علی علیه السَلام برای اثبات خدا و صفات مختلف خدا به تنهایی کافی نیست؟!!  کسی که به اعتراف همگان(از شیعه و اهل سنت گرفته تا حتی دانشمندان غیر مسلمانان(2)) در اوج صفات درخشان انسانی قرار دارد.

آیا با نگاه به قدرت و عدالت علی(ع) نمی توان پی به قدرتی برتر و عادل برد؟ یا با جود و گذشت علی به خدایی حکیم؟ یا با علم بی کرانه علی نمی توان به وجودی با علمی بی کران آگاه شد. یا  و یا و یا ... .

آری خدا برای نشان دادن و شناساندن خود ایشان را آفرید تا اگرچه خود، قابل دیدن با چشم ظاهر نیست اما نور خدا و جانشین آن چرا.

مبارک باد بر مؤمنان و پاکان و حق جویان عالم میلاد بزرگ انسان و بزرگ عبد الهی پس از نبی اعظم صلی الله علیه و آله

/ 0 نظر / 44 بازدید